Mīti par kontracepciju un menstruālo ciklu

Ir vairākas kontracepcijas metodes, kas ir ļoti efektīvas, lai novērstu grūtniecības iestāšanos. Taču ir sastopama arī maldīga informācija par to kā darbojas reproduktīvā sistēma un kā pareizi lietot kontracepciju. 

Tālāk ir norādīti izplatīti mīti par menstruālo ciklu, dzimumattiecībām un kontracepciju. Nospiediet uz katra apgalvojuma, lai redzētu, vai tas ir patiess vai nepatiess.

 • Ovulācija notiek cikla vidū, apmēram 14. dienā
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Ovulācijas laiks ir ļoti neprognozējams.1 Tikai 10 % sieviešu ovulācija notiek 14. cikla dienā.1 Ovulācija var notikt jebkurā laikā no 11. līdz 21. dienai, ja Jūsu cikls ir regulārs, un līdz 28. dienai, ja Jūsu cikls ir neregulārs.1 Ovulācijas laiks var atšķirties arī katrā ciklā, padarot to neparedzamu.Tas nozīmē, ka ieņemšanas risks pastāv gandrīz jebkurā cikla dienā.

 • Ja mans cikls ir regulārs, ovulācija notiks tā vidū
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Ovulācijas laiks ir neprognozējams un atšķiras katrā ciklā, pat ja jūsu menstruālais cikls ir regulārs. 1

 • Ir regulāri cikli (neņemot vērā kontracepcijas tablešu lietošanu)
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Lielākās daļas sieviešu cikli nav tik regulāri kā varētu domāt. Var būt vairāki regulāri cikli pēc kārtas, bet pēc tam cikls, kas ir daudz īsāks vai garāks. Sieviete nekad iepriekš nevar zināt, vai viņas cikls būs garāks vai īsāks nekā parasti. Lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes, cikli kļūst regulāri (ja tabletes tiek lietotas pareizi).

 • Es nevaru palikt stāvoklī cikla sākumā vai beigās
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Tā kā sievietes ovulācijas laiks nav prognozējams un sperma var izdzīvot olvadā līdz 5 dienām,1,2 ieņemšanas risks no neaizsargāta dzimumakta pastāv gandrīz jebkurā cikla dienā.1

 • Grūtniecība iestājas uzreiz pēc neaizsargāta dzimumakta.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Grūtniecība neiestājas nekavējoties pēc neaizsargāta dzimumakta. Grūtniecība iestājas tad, kas apaugļota olšūna tiek implantēta dzemdē,3 kas parasti notiek 6-12 dienas pēc apaugļošanas.4 Tas nozīmē, ka grūtniecība nevar iestāties ātrāk par sesto dienu pēc neaizsargāta dzimumakta.

 • Neaizsargāti dzimumakti notiek ļoti reti.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Ja jums ir neaizsargāts dzimumakts un jūs nevēlaties palikt stāvoklī, jūs varat dusmoties uz sevi par neuzmanību. Tomēr neesiet pārāk barga pret sevi – jūs neesat vienīgā.  Daudzām sievietēm (apmēram 30%) ir bijis neaizsargāts dzimumakts vismaz vienu reizi pēdējā gada laikā. Tas nozīmē, ka jums vajadzētu lietot kontracepciju atbildīgi, bet negadījumi tomēr notiek.

 • Es nevaru palikt stāvoklī, ja dzimumakts nenotiek manā auglības logā.
  Answer
  Answer
  PATIESS Answer

  Tā ir acīmredzama patiesība, bet nav iespējams droši aprēķināt, kad būs auglības logs. Tas ir tāpēc, ka ovulācijas laiks ir mainīgs un neparedzams.1 Ja jūs domājat, ka auglības logs vienmēr būs aptuveni 14. cikla dienā, jums nav taisnība – jūsu auglības logs var būt ātrāk vai vēlāk. Ja vēlaties izvairīties no grūtniecības, jums nevajadzētu iesaistīties neaizsargātā dzimumaktā jebkurā cikla dienā.

 • Es baroju ar krūti, tāpēc nevaru palikt stāvoklī.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Lai gan zīdīšana parasti aizkavē ovulāciju, par to nav nekādas garantijas. Ovulācija var notikt pat tad, ja sieviete baro ar krūti. Ja jūs zīdat bērnu ar krūti, jums vajadzētu lietot prezervatīvus, ja vēlaties izvairīties no grūtniecības.

 • Sieviete nevar palikt stāvoklī bez orgasma.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Apaugļošana notiek, ja vīrieša sperma saplūst ar sievietes olšūnu.6 Lai gan vīrietim ir jāejekulē, lai atbrīvotu spermu, sievietei nav jāsasniedz orgasms, lai atbrīvotu olšūnu. Sieviete reproduktīvā vecumā katru mēnesi atbrīvo olšūnu, kas ir regulāra menstruālā cikla daļa. Tas notiek neatkarīgi no tā, vai sieviete sasniedz orgasmu.

 • Man nav jālieto kontracepcija, jo mums ir dzimumattiecības tikai "drošajā” laikā. Es esmu auglīga tikai vienu dienu mēnesī.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Vidēji sievietes menstruālajā ciklā ir sešas dienas, kad pēc dzimumakta var iestāties grūtniecība: piecas dienas pirms olšūnas atbrīvošanas (ovulācijas), kā arī olšūnas atbrīvošanās dienā.1 Ovulācijas laiks var atšķirties katrā ciklā.1 Tāpēc ovulācijas laika noteikšana ir gandrīz neiespējama. Tas nozīmē, ka ieņemšanas risks no neaizsargāta dzimumakta pastāv gandrīz katrā cikla dienā.

 • Es nevaru palikt stāvoklī, ja dzimumakts notiek stāvus vai es atrodos virspusē.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Daži cilvēki uzskata, ka dzimumattiecības konkrētās pozīcijās atbrīvos sievietes maksti no spermatozoīdiem. Tomēr pozīcijas neietekmē apaugļošanu. Kad vīrietis ejakulē, sperma nonāk makstī. Sperma sāks virzīties pa olvadu nekavējoties pēc ejakulācijas.

 • Es nevaru palikt stāvoklī, ja mums ir pārtrauktais dzimumakts.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Dzimumakta pārtraukšana pirms ejakulācijas nav droša kontracepcijas metode.7 Šķidrums, ko vīrietis izdala pirms ejakulācijas, var saturēt spermu. Kā arī, vīrietis var nepaspēt to izdarīt laikā.

 • Es nepalikšu stāvoklī, jo šī ir mana pirmā reize.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Sieviete var palikt stāvoklī jebkurā laikā, kad notiek ovulācija, pat ja viņai nav pirms tam bijušas dzimumattiecības.

 • Es nepalikšu stāvoklī, ja es uzreiz pēc dzimumakta urinēšu vai nomazgāšos dušā vai vannā.
  Answer
  Answer
  NEPATIESS Answer

  Mazgāšanās vai urinēšana pēc dzimumakta neapturēs spermu, kas jau ir iekļuvusi dzemdē pa dzemdes kaklu.

Atsauce

1. Wilcox AJ et al. BMJ 2000; 321: 1259-62.

2. Pallone S and Bergus G. J Am Board Fam Med 2009; 22: 147–157.

3. Gold RB. The Guttmacher Report on Public Policy 2005. Available at http://www.guttmacher.org/pubs/tgr/08/2/gr080207.pdf. Accessed June 2013.

4. Wilcox AJ et al. NEJM 1999; 340(23): 1796-1799.

5. HRA Pharma Report. Women and emergency contraception in 2012.  A European Survey.

6. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists website. Medical terms explained. Available at http://www.rcog.org.uk/womens-health/patient-information/medical-terms-explained. Last accessed September 2013

7. Trussell J. Contraception 2011; 83: 397-404.